21 września 2019

Proste naprawy w domu – co i jak? Co warto wiedzieć?

Cieknący kran, obluzowana uszczelka, odklejona płytka czy rysa na wannie – do takich drobnych domowych napraw wcale nie musimy wołać fachowca i płacić słono za usługę. Znakomicie poradzimy sobie sami, nawet jeśli nie jesteśmy mistrzami majsterkowania. Wystarczy zestaw podstawowych narzędzi i kilka przydatnych preparatów, które warto mieć pod ręką. Dzięki nim również mały remont, odświeżenie mieszkania nie będzie problemem i bez kłopotu zrobimy to samodzielnie.

Kompletujemy domowy zestaw narzędzi

Nie muszą to być narzędzia bardzo zaawansowane, dlatego do domu najprościej wybrać jeden z gotowych zestawów. Powinny być w nim różnej wielkości gwoździe, kołki, śruby, wkręty i śrubokręty, kilka typów kluczy (francuski, imbusowe), kilka rodzajów młotków, szczypce i obcęgi. To absolutnie podstawowy zestaw. Warto dołożyć do tego niewielką elektryczną wiertako-wkrętarkę, która pozwoli łatwo montować meble. Tak samo przydatna będzie w domu składana drabina. Jeśli zamierzamy sami odświeżać mieszkanie czy wykonywać drobne remonty, powinniśmy do tych podstawowych narzędzi dorzucić pędzle, piłki do drewna i metalu, papier ścierny, szpachle do wygładzania pęknięć czy zdzierania starej farby. Taki zestaw narzędzi wystarczy, byśmy poradzili sobie z większością domowych prac.

Łatwe samodzielne naprawy

Hydraulik wcale nie będzie potrzebny, gdy w spłuczka w toalecie zacznie przeciekać, a w umywalce wysiądzie bateria. Do naprawy spłuczki wystarczy odrobina silikonu i zwykły klucz francuski. Większość nowoczesnych łazienkowych akcesoriów jest zaprojektowana tak, by można było je łatwo, intuicyjnie składać i rozkładać. Dlatego bez problemu poradzimy sobie z wymianą uszczelek, głowicy baterii czy innych uszkodzonych elementów.

Kafelki na ścianach czy podłodze to kolejny element, który wymaga częstych napraw. Kruszące się, przebarwione fugi łatwo zastąpić nowymi. Wystarczy za pomocą dłuta usunąć starą spoinę, oczyścić płytki, a potem nanieść nową, gotową fugę z wygodnej w użyciu tuby, usuwając jej nadmiar gąbką. Na rynku jest cała oferta takich niekłopotliwych w stosowaniu preparatów, które pozwolą nam odświeżyć wygląd łazienki czy kuchni, gdzie zwykle drobnych zniszczeń jest najwięcej. Na przykład brzydkie zarysowania na wannie wcale nie muszą wiązać się z koniecznością wymiany urządzenia. Łatwo je usunąć z pomocą masy szpachlowej rozrobionej z utwardzaczem w sprayu, a potem przeszlifowanej papierem ściernym. Bardzo drobne rysy można zamaskować specjalnym lakierem zaprawkowym, który nanosimy pędzlem.

Szybki mały remont

Odświeżenie mieszkania również nie wymaga zatrudniania ekipy budowlanej. Z większością prac damy sobie radę sami, wykorzystując coraz doskonalsze, dostępne na rynku materiały, które bardzo nam to ułatwią. Jeśli na przykład znudził nam się kolor płytek w łazience, wcale nie musimy ich skuwać, żeby odmienić wnętrze. Wystarczy pociągnąć je specjalną farbą do malowania płytek. To samo możemy zrobić z meblami, nawet tymi pokrytymi fornirem. Do ich odświeżenia najlepiej użyć farby kredowej, która znakomicie kryje i nadaje powierzchniom naturalny wygląd.

W błyskawicznym odnowieniu ścian pomogą nam wracające do łask i bardzo modne tapety. To najszybszy sposób na odnowienie pokoju – bez kurzu, brudu, szlifowania, zdzierania starej farby i mieszania nowej. Dosłownie w kilka minut wnętrze zmieni się diametralnie. Podobny patent można zastosować w kuchni, przykręcając na przykład nowe fronty szafek albo oklejając stare folią samoprzylepną, co jest tanim i wyjątkowo atrakcyjnym patentem na szybkie odświeżenie wnętrza.

Jak widać, do większość napraw i prostych prac remontowych w domu niepotrzebna jest pomoc fachowców. Profesjonalnej ekipie warto pozostawić sferę generalnych remontów i skomplikowanych prac, takich jak wymiana instalacji elektrycznej, cyklinowanie, montaż podwieszanych sufitów itp. Natomiast z malowaniem, tapetowaniem, fugowaniem, a nawet układaniem paneli czy wykładzin zdecydowanie poradzimy sobie sami.

SHARE:
Dom i ogród 0 Replies to “Proste naprawy w domu – co i jak? Co warto wiedzieć?”