Czy zawodowy kierowca musi znać język angielski?

kierowca w transporcie międzynarodowym musi znać angielski

Wymóg znajomości języka angielskiego bulwersuje niektórych kandydatów na zawodowych kierowców w profesjonalnych firmach. Dziwią się oni, że szefowie oczekują od niech angielskiego na poziomie co najmniej komunikatywnym, skoro 90% czasu pracy i tak spędzaliby za kierownicą. Według nich dobry kierowca musi przede wszystkim bezpiecznie jeździć, angielski nie jest potrzebny, by przekazać dokumenty i rozładować towar w miejscu docelowym. Czy jest to prawdą?

Przewóz towarów w kraju

Po części tak, ale tylko jeśli chodzi o krajowy przewóz towarów. Oczywiście w Polsce nikt nie będzie wymagał od kierowcy porozumiewania się w języku angielskim. Jeśli więc dany kandydat na kierowcę chce podróżować tylko po kraju, znajomość języków obcych nie jest mu do niczego potrzebna. Jednak nawet małe firmy transportowe z czasem rozwijają się i z czasem chcą realizować dla swoich klientów również dłuższe trasy, głównie po Unii Europejskiej. Wtedy przeważnie wymieniają też personel na taki, który zna co najmniej jeden język obcy. A na naukę angielskiego nigdy nie jest za późno. Warto więc podszkolić swoje umiejętności, nawet gdy na dzień dzisiejszy angielskiego nie potrzebujemy do pracy.

Przewóz międzynarodowy

Aby wozić towary po Europie dla profesjonalnej firmy, znajomość języka angielskiego jest niestety niezbędna. Owszem, w wypadku prostego kursu, wystarczy pokazać odpowiednie dokumenty kontroli drogowej czy odbiorcom towaru. Jednak czasami zdarzają się komplikacje. Okazuje się, że z odbiorcami towaru trzeba coś ustalić, lub nie są oni zadowoleni z dostarczonych paczek i chcą spisać protokół. Bywa, że na drodze zdarzył się jakiś wypadek, lub jakiś kraj zamknął swoje granice. Wtedy kierowca musi ustalić ze służbami, co może zrobić, by dostarczyć towar na czas. W razie awarii ciężarówki, kierowcy ze znajomością języka łatwiej będzie wezwać pomoc, lub chociażby usunąć ją z drogi. Znajomość angielskiego jest więc po prostu niezbędna, by kierowca mógł świadczyć usługę na najwyższym poziomie.