Transport lądowy czy lotniczy?

transport

Osoby nie mające zbyt wiele wspólnego z międzynarodowym przewozem towarów często pytają się, jaki sens ma transport drogowy, skoro transport lotniczy jest szybszy. Oba rodzaje transportu różnią się od siebie i nie można ich porównywać. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, a rodzaj przewozu dobiera się do indywidulanych oczekiwań klienta, bądź specyfiki towaru. Weźmy za przykład dostarczenie towaru z Polski do wielkiej Brytanii.

Transport lotniczy

Na wyspach znajduje się wiele lotnisk. Lotnisko Heathrow w Londynie jest wręcz jednym z najbardziej obleganych lotnisk świata. Przetransportowanie towaru samolotem jest więc dość proste, ale ma swoje wady. Po pierwsze, transport lotniczy jest drogi. Po drugie, wystarczy załamanie pogody i może okazać się, że nasz towar dosłownie: wyląduje na lotnisku zapasowym i nie dotrze na czas na miejsce. Po trzecie, niektóre produkty wymagają załatwienia ogromu dokumentacji i przejścia wielu procedur, by mogły dostać się na pokład samolotu. Transport lotniczy jest tak naprawdę opłacalny tylko wtedy dostawcy naprawdę zależy na czasie, oraz przy przewozie naprawdę dużych ilości towarów.

Transport drogowy

Chociaż polskie drogi pozostawiają wiele do życzenia, sieć autostrad na Zachodzie jest godna pozazdroszczenia. Dzięki temu transport drogowy do Wielkiej Brytanii jest w zasadzie niezawodny. Poza newralgicznym punktem – kanałem między Wielką Brytanią a Francją – każdą drogę da się w jakiś sposób objechać. Trasa na Wyspy nie jest długa, z powodzeniem można więc wysyłać w nią nawet żywność, jeśli tylko firma transportowa ma w swojej flocie specjalne ciężarówki-chłodnie. Transport drogowy nie wymaga również tylu formalności, co nadanie towaru do drogi powietrzem. Jeśli skorzystamy z usług profesjonalnej firmy przewozowej okazuje się, że transport drogowy prawie w niczym nie odbiega od lotniczego, a płacimy za niego zdecydowanie mniej. Jeśli chcemy wozić towar do Wielkiej Brytanii warto znaleźć taką firmę, która w przewozach do tego właśnie kraju się specjalizuje.