Przewozy. Umowa stała czy zlecenia?

Transport drogowy to układ krwionośny handlu międzynarodowego. Dzięki pojazdom pełnym towarów, kursującym codziennie po całej Europie i Świecie w zasięgu ręki mamy produkty, które jeszcze 50 lat temu były niedostępne dla przeciętnego Polaka. Wielu producentów z najróżniejszych branż korzysta z usług firm przewozowych, a od jakości wykonywania ich usług zależy w dużej mierze ich sukces lub porażka. Chociaż wielu klientów zdaje sobie sprawę, że czas dostawy czasami nie jest zależny od producenta, tylko od firmy przewozowej, sfrustrowani opóźnieniami następnym razem wybiorą producenta, który współpracuje tylko z najlepszymi firmami transportowymi.

Umowa

Prawdopodobnie nawet nie wymaga wzmianki to, że legalna i profesjonalna firma transportowa współpracuje ze swoimi klientami na podstawie umowy. To właśnie w umie określa się zakres usług, terminy i potencjalne kary za ich niewykonanie. Pisemna umowa jest podstawą to dochodzenia swoich roszczeń w sądzie, dlatego też powinny być w niej zawarte wszystkie ważne kwestie dotyczące przewozu. Strony powinny określić w niej swoje prawa i obowiązki tak, aby zapisy nie pozostawiały wątpliwości w razie nieporozumienia. Każda ze stron powinna mieć swój egzemplarz podpisany przez reprezentantów obu firm.

Umowa na stałe, czy jednorazowe zlecenia?

Właściciele firm często zastanawiają się, jaką umowę podpisać z firmą transportową. Czy lepszą formą jest umowa np. na rok, czy lepiej jest podpisywać pojedyncze umowy na każdy zlecony transport. To wszystko zależy od wielu czynników. Jeśli zaczynamy współpracę z nową firmą, lepiej nie podpisywać od razu umowy na dłuższy czas, tylko najpierw sprawdzić jakość usług zlecając pojedyncze kursy. Natomiast jeśli współpracujemy już dłuższy czas z firmą, z której usług jesteśmy bardzo zadowoleni, często opłaca się podpisać umowę na dłuższy czas. Wiele firm transportowych oferuje swoim klientom różnego rodzaju zniżki przy stałej współpracy. Wybierając rodzaj umowy należy też wziąć po uwagę ilość zleceń, jaką będziemy mieć dla danej firmy, oraz ich regularność.