Kierowcy firm transportowych jeżdżą niebezpiecznie. Prawda czy mit?

zawodowi kierowcy ciężarówek

Jeszcze kilkanaście lat temu mówiło się,  że kierowcy w firmach dostawczych jeżdżą bardzo niebezpiecznie. Zwykli kierowcy tłumaczyli to tak, że ci zawodowi musza dostarczać towary na czas i w związku z tym muszą jeździć szybko, że są po prostu niewyspani, lub że przez lata spędzone za kierownicą zaczynają jeździć brawurowo. Jednak w ostatnich latach bardzo wiele zmieniło się w tej kwestii, a każda profesjonalna firma transportowa zdaje sobie sprawę, że jej kierowcy są poniekąd jej najważniejszą wizytówką.

Nowoczesne kontrole

Z biegiem lat zarówno prawodawcy jak i same firmy transportowe zaczęły przykładać wielką rolę do tego, aby transport drogowy był bezpieczny. Nowoczesne urządzenia takie jak tachografy czy systemy GPS pozwalają na dokładną kontrolę floty. Kierowcy, którzy chcieliby więc jeździć bez odpowiedniego czasu odpoczynku po prostu mogą zostać wyrzuceni z pracy. Tego typu kontrole również hamują kierowców przed brawurową jazdą. W dobie nowoczesnych urządzeń elektronicznych nikt nie jest już na drodze anonimowy. Samochód, który notorycznie łamie przepisy drogowe łatwo jest nagrać czy zgłosić na policję. Chociaż cały czas zdarzają się zlecenia, w których istotny jest czas dostarczeni towaru do klienta, obecnie nikt nie stawia zlecenia wyżej, niż bezpieczeństwa na drodze. Kursy ciężarówek planowane są tak, by kierowca miał realną szansę dojechać do celu jadąc zgodnie z przepisami, a w razie długich tras w podróż wyruszają dwaj kierowcy, którzy zmieniają się za kółkiem.

Mentalność kierowców

Z biegiem lat zaczęła zmieniać się też mentalność kierowców. Profesjonalne firmy transportowe zatrudniają tylko tych, którzy wydają się być odpowiedzialni, rozważni i naprawdę doświadczeni w trasie. Dobry kierowca firmy transportowej doskonale daje sobie sprawę, czym grozi brawura na drodze i unika jej jak ognia. Najlepsze firmy chcą zatrudniać tylko najlepszych kierowców, którzy godnie reprezentują je nie tylko na drodze, ale również przed klientami, czy innymi osobami, z którymi współpracują.