Wiele młodych osób rozpoczynających swoje życie zawodowe zastanawia się, czy nie zostać zawodowymi kierowcami. Chociaż wiele z nich już całkiem nieźle jeździ samochodami, mają wątpliwości, czy poradzą sobie z jeżdżeniem za granicą. Wbrew pozorom jazda po Polsce czasami bywa bardziej problematyczna niż prowadzenie ciężarówki u naszych zachodnich sąsiadów. (więcej…)

Wymóg znajomości języka angielskiego bulwersuje niektórych kandydatów na zawodowych kierowców w profesjonalnych firmach. Dziwią się oni, że szefowie oczekują od niech angielskiego na poziomie co najmniej komunikatywnym, skoro 90% czasu pracy i tak spędzaliby za kierownicą. Według nich dobry kierowca musi przede wszystkim bezpiecznie jeździć, angielski nie jest potrzebny, by przekazać dokumenty i rozładować towar w miejscu docelowym. Czy jest to prawdą? (więcej…)

Jeszcze kilkanaście lat temu mówiło się,  że kierowcy w firmach dostawczych jeżdżą bardzo niebezpiecznie. Zwykli kierowcy tłumaczyli to tak, że ci zawodowi musza dostarczać towary na czas i w związku z tym muszą jeździć szybko, że są po prostu niewyspani, lub że przez lata spędzone za kierownicą zaczynają jeździć brawurowo. Jednak w ostatnich latach bardzo wiele zmieniło się w tej kwestii, a każda profesjonalna firma transportowa zdaje sobie sprawę, że jej kierowcy są poniekąd jej najważniejszą wizytówką. (więcej…)

Osoby nie mające zbyt wiele wspólnego z międzynarodowym przewozem towarów często pytają się, jaki sens ma transport drogowy, skoro transport lotniczy jest szybszy. Oba rodzaje transportu różnią się od siebie i nie można ich porównywać. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, a rodzaj przewozu dobiera się do indywidulanych oczekiwań klienta, bądź specyfiki towaru. Weźmy za przykład dostarczenie towaru z Polski do wielkiej Brytanii. (więcej…)

Wybór profesjonalnej firmy transportowej, która będzie świadczyła usługi dla naszego przedsiębiorstwa, nie jest łatwą sprawą. Na rynku powstaje coraz więcej firm i firemek oferujących przewóz towarów po Europie, jednak zazwyczaj okazuje się, że tylko niewielki procent z nich jest rzetelnym partnerem w biznesie. Od jakości usługi firmy transportowej zależy opinia o naszej firmie. Klienci przeważnie nie zawracają sobie głowy tym, kto zawinił w niedostarczeniu towaru na czas – firma czy dostawca. Jeśli są niezadowoleni z całości usługi, winą prawdopodobnie obarczą nas. Jak wybrać dobrą firmę transportową, aby być pewnym dostaw na czas? Nie warto kierować się tylko ceną usług.

Kierowcy

Profesjonalna firma transportowa zatrudnia tylko kierowców z ogromnym doświadczeniem i zdaje sobie sprawę z tego, że to oni są siłą napędową w tym biznesie. Dobry kierowca nie tylko perfekcyjnie prowadzi samochód. Oprócz tego zna język angielski i ma głowę na karku. W razie problemów zrobi wszystko, by wykonać swoje zadanie i nie spanikuje, gdy w trasie spotka się z niestandardową sytuacją. Doświadczeni kierowcy wiedzą jak poradzić sobie w każdej sytuacji i mają pełną świadomość odpowiedzialności za wieziony towar.

Flota

Wybierając firmę transportową zwróćmy uwagę na flotę, jaką dysponuje. Zdecydujmy się na tą, która posiada nowe auta. Nowe samochody nie psują się tak często jak te, które przejechały już setki tysięcy kilometrów. Dzięki nim mamy pewność, że nasz towar nie będzie miał przymusowego postoju razem z ciężarówką, która będzie wymagała specjalistycznej naprawy. Firmy transportowe, które są rzetelnymi partnerami w biznesie inwestują w sprzęt i nie pozwalają sobie na jego niską jakość.

Wsparcie GPS

Zanim podpiszemy umowę z firmą transportową zapytajmy, z jakich nowoczesnych rozwiązań korzysta. Obecnie systemy GPS nie są niczym nowym, a szef każdej nowoczesnej firmy transportowej powinien być w stanie w każdej chwili namierzyć na mapie swoją ciężarówkę.

Transport drogowy to układ krwionośny handlu międzynarodowego. Dzięki pojazdom pełnym towarów, kursującym codziennie po całej Europie i Świecie w zasięgu ręki mamy produkty, które jeszcze 50 lat temu były niedostępne dla przeciętnego Polaka. Wielu producentów z najróżniejszych branż korzysta z usług firm przewozowych, a od jakości wykonywania ich usług zależy w dużej mierze ich sukces lub porażka. Chociaż wielu klientów zdaje sobie sprawę, że czas dostawy czasami nie jest zależny od producenta, tylko od firmy przewozowej, sfrustrowani opóźnieniami następnym razem wybiorą producenta, który współpracuje tylko z najlepszymi firmami transportowymi.

Umowa

Prawdopodobnie nawet nie wymaga wzmianki to, że legalna i profesjonalna firma transportowa współpracuje ze swoimi klientami na podstawie umowy. To właśnie w umie określa się zakres usług, terminy i potencjalne kary za ich niewykonanie. Pisemna umowa jest podstawą to dochodzenia swoich roszczeń w sądzie, dlatego też powinny być w niej zawarte wszystkie ważne kwestie dotyczące przewozu. Strony powinny określić w niej swoje prawa i obowiązki tak, aby zapisy nie pozostawiały wątpliwości w razie nieporozumienia. Każda ze stron powinna mieć swój egzemplarz podpisany przez reprezentantów obu firm.

Umowa na stałe, czy jednorazowe zlecenia?

Właściciele firm często zastanawiają się, jaką umowę podpisać z firmą transportową. Czy lepszą formą jest umowa np. na rok, czy lepiej jest podpisywać pojedyncze umowy na każdy zlecony transport. To wszystko zależy od wielu czynników. Jeśli zaczynamy współpracę z nową firmą, lepiej nie podpisywać od razu umowy na dłuższy czas, tylko najpierw sprawdzić jakość usług zlecając pojedyncze kursy. Natomiast jeśli współpracujemy już dłuższy czas z firmą, z której usług jesteśmy bardzo zadowoleni, często opłaca się podpisać umowę na dłuższy czas. Wiele firm transportowych oferuje swoim klientom różnego rodzaju zniżki przy stałej współpracy. Wybierając rodzaj umowy należy też wziąć po uwagę ilość zleceń, jaką będziemy mieć dla danej firmy, oraz ich regularność.

Właściciele firm, którzy korzystają z usług transportu drogowego nie raz przekonywali się, że warto jest znaleźć jednego, zaufanego podwykonawcę, zamiast zlecać kursy przypadkowym firmom, które akurat mają promocje cenowe lub wolnych kierowców. Dlaczego tak się dzieje?

Partnerstwo

Współpraca z jedną firmą przewozową ma wiele zalet. Dzięki ścisłej współpracy partnerzy poznają się lepiej z każdym dniem, w związku z czym coraz lepiej poznają swoje oczekiwania i styl pracy. Firma transportowa ma okazję poznać specyfikę branży swojego klienta i jak najlepiej dopasować swoją ofertę do jego potrzeb. Zdarza się wręcz, że to firma transportowa wychodzi z inicjatywą do klienta,  w jaki sposób mógłby udoskonalić swoje wysyłki towarów i jak na tym zaoszczędzić. Gdy firma transportowa rozumie potrzeby klienta, może mu również zaoferować dodatkowe usługi, o których sam nawet by nie pomyślał, np. lokalizację GPS ciężarówek z towarem.

Zaufanie

Wieloletnia, ścisła współpraca z jednym partnerem skutkuje też budowaniem zaufania pomiędzy stronami. Transport drogowy to obszar, w którym co I raz wydarzają się jakieś niespodzianki. Mogą to być strajki, czy ataki żywiołów, które zniszczyły drogi. Klient pracujący z profesjonalną firmą transportową może być pewien, że bez względu na wszystko kierowcy postarają się zrealizować dane zlecenie, nawet jeśli realizacja wydłuży się w czasie. Pamiętajmy, że czasami niektóre transporty są poufne. Klient musi mieć też pewność, że kierowcy nie stracą głowy nawet w sytuacjach kryzysowych. Przy dobrej i zażyłej współpracy klient może liczyć na swoją zaufaną firmę transportową w każdej sytuacji. Czasami niezbędny jest nagły wyjazd lub dostawa w nietypowych godzinach – jeśli klient i firma transportowa dobrze się rozumieją, nawet nietypowe i trudne zlecenia udaje się załatwić korzystnie dla obu stron. W wielu branżach firma transportowa jest „prawą ręką” szefa, dlatego warto poszukać takiej, która jest w pełni profesjonalna.

Na polskim rynku co roku powstają firmy oferujące międzynarodowy przewóz towarów. Aby firma odniosła sukces nie wystarczy jednak nowoczesna flota, ani kilka intratnych zleceń. W wypadku firm transportowych kluczem do sukcesu są często doświadczeni kierowcy. To właśnie oni ratują nie raz delikatny towar przed zniszczeniem i to oni często są na pierwszej linii frontu, gdy na zaplanowanej trasie pojawiają się jakieś przeszkody.

Dobry kierowca

Zawodowy kierowca oczywiście powinien dobre jeździć samochodem. W tym fachu nie wystarcza zdane prawo jazdy na daną kategorię, ale tak zwana smykałka do prowadzenia. Ogromne ciężarówki i auta dostawcze wymagają sporych umiejętności manewrowania nimi i kierowcy, który bezstresowo sobie z tym poradzi. Jak wiadomo, dobry kierowca to doświadczony kierowca. Dlatego najlepsze firmy transportowe zatrudniają tylko kierowców z wieloletnim stażem. Obowiązkowa jest również znajomość języka angielskiego. Jest ona wręcz absolutnie niezbędna, jeśli dany kierowca ma wozić towar poza granice Polski. Jednak najlepsze firmy transportowe oczekują od kierowców czegoś jeszcze. Jest zdolność szybkiego i kreatywnego myślenia. Czasami podczas trasy pojawiają się nieplanowane problemy: strajki, zniszczone ulewami drogi, nieuczciwi odbiorcy towaru. Dobry kierowca, a już na pewno dobry kierowca z dużym doświadczeniem potrafi szybko opanować każdą sytuację i znaleźć z niej wyjście.

Kontrola

W dobie urządzeń GPS dostępnych w smartfonach, laptopach i samochodach kontrola miejsca pobytu kierowcy jest czymś możliwym. Wielu szefów i klientów namierza w ten sposób transportowany towar podczas drogi, lecz często nie dlatego, aby skontrolować kierowcę, tylko po to, by nie zawracając mu głowy rozmowami telefonicznymi ustalić orientacyjnie, za jaki czas dotrze on na miejsce. Jednak nawet najlepsze urządzenia GPS i inne sposoby kontroli nie są w stanie zastąpić odpowiedzialnego kierowcy, który doskonale rozumie, że przewozi np. żywność w chłodni na pace i wie, że jak bardzo ważne jest jej najszybsze dostarczenie do klienta.

Wszyscy zdążyliśmy przyzwyczaić się do dobrobytu i pełnych półek w sklepach. Możliwość kupienia mango czy ananasa w osiedlowym sklepiku jest dla nas tak oczywista, że zapominamy, że owoce te muszą przebyć bardzo długą drogę zanim trafią na sklepowe półki. Jak jednak dostarczyć żywność z południa Europy na jej północ, by pozostała świeża i smaczna? Do tego celu wykorzystuje się specjalistyczny transport drogowy.

Chłodnie

Firmy zajmujące się przewozem żywności posiadają w swojej flocie auta-chłodnie, które zapewniają niską temperaturę przewożonemu towarowi przez całą drogę. Dzięki nim delikatne owoce można wieźć przez Włochy czy Hiszpanię nawet podczas najbardziej upalnej pogody. Poza funkcją chłodzenia towaru samochód nie różni się niczym od zwykłej ciężarówki. Nie ma żadnych ograniczeń, które uniemożliwiałby my poruszanie się po zwykłych drogach i autostradach. Auta-chłodnie kursują codziennie po całej Europie. To właśnie na nich opiera się duża część drogowego transportu żywności. Wiele aut wyposażonych jest w systemy GPS, w każdej chwili można więc sprawdzić, gdzie znajduje się towar. Jest to bardzo wygodne nie tylko do kontroli lokalizacji towaru przez nadawcę, ale również dla jego odbiorcy, który może na bieżąco sprawdzać, czy dojedzie on do niego na czas.

Profesjonalne firmy

Transport żywności najlepiej jest zlecić profesjonalnej firmie  o dużym doświadczeniu. Kierowcy z wieloletnim stażem wiedzą jak poradzić sobie w trudnych i niespodziewanych sytuacjach tak, by dostarczyć towar na czas do odbiorcy. Profesjonalne firmy transportowe dysponują nowoczesną, bezawaryjną flotą. Jest ona niezwykle istotna w przypadku wożenia produktów tak delikatnych jak żywność – awaria samochodu może mieć fatalne skutki dla jedzenia. Firmy transportowe mają ogromne pojęcie o spedycji, w razie skomplikowanych dostaw zorganizują ją w możliwie najszybszy i najtańszy sposób. Niektóre firmy transportowe specjalizują się wręcz w dostawach do konkretnych krajów w Europie, warto więc wybrać taką, której obsługiwane destynacje najbardziej nam odpowiadają.

Jak wybrać dobą firmę transportową, która będzie odpowiedzialna za dostarczanie naszych towarów na inny koniec Europy? To proste, należy dokładnie przyjrzeć się paru rzeczom, które dana firma oferuje.

Terminowość

Przede wszystkim sprawdźmy jakie terminy dostaw oferuje dana firma. Transport międzynarodowy żywności wymaga przeważnie krótkich terminów realizacji zleceń, dobrze jest więc podpisać umowę z firmą, która działa naprawdę szybko. Oczywiście terminy dostaw należy kontrolować i sprawdzać, czy nie doszło do opóźnień większych niż zakładała podpisana umowa. Ciężarówki w nowoczesnych firmach często wyposażone są w systemy GPS. Klient w każdej chwili może więc dowiedzieć się, gdzie znajduje się kierowca wiozący jego towar. W wielu branżach dostarczenie towaru na czas jest podstawą działalności firmy i opóźnienia transportu mogą poważnie wpłynąć na ich wizerunek.

Cena

Zanim podpiszemy umowę z danym przewoźnikiem, dobrze jest porównać jego ceny z ofertą konkurencji. Wiele firm zawyża swoje ceny argumentując to różnymi, nie zawsze mającymi sens twierdzeniami. Konkurencja w branży jest naprawdę spora, nie ma więc sensu przepłacać.

Kierowcy

Podpisując umowę  daną firmą transportową warto zapytać przedstawiciela firmy, jaki staż mają pracujący dla niej kierowcy. Doświadczenie kierowców jest jedną z kluczowych spraw jeśli chodzi o funkcjonowanie firmy transportowej. Kierowcy z wieloletnim stażem nie tylko jeżdżą bezpieczniej, w związku z czym możemy być spokojniejsi o swój towar, ale także wiedzą jak opanować różne niestandardowe sytuacje, które zdarzają się na drogach, granicach państw, czy w magazynach odbiorczych.

Flota

Wybierając firmę transportową warto sprawdzić jaką flotą dysponuje. Nowoczesne auta i systemy GPS zwiększają szansę, że towar dojedzie na czas. Nowe auta rzadziej się psują, a dzięki sprawnej nawigacji kierowcy nie błądzą. Nowoczesne auta-chłodnie dają też gwarancję, że przewożona żywność czy leki dojadą na miejsce w pożądanym stanie, zwłaszcza w upalne dni.

Nasze atuty

Konkurencyjne<br/>ceny

Konkurencyjne
ceny

Wsparcie<br/>GPS i spedycji

Wsparcie
GPS i spedycji

Doświadczeni<br/>kierowcy

Doświadczeni
kierowcy

Terminowość<br/>dostaw

Terminowość
dostaw

Bogata i<br/>rozbudowana flota

Bogata i
rozbudowana flota

Monitoring<br/>transportu

Monitoring
transportu