Wszyscy zdążyliśmy przyzwyczaić się do dobrobytu i pełnych półek w sklepach. Możliwość kupienia mango czy ananasa w osiedlowym sklepiku jest dla nas tak oczywista, że zapominamy, że owoce te muszą przebyć bardzo długą drogę zanim trafią na sklepowe półki. Jak jednak dostarczyć żywność z południa Europy na jej północ, by pozostała świeża i smaczna? Do tego celu wykorzystuje się specjalistyczny transport drogowy.

Chłodnie

Firmy zajmujące się przewozem żywności posiadają w swojej flocie auta-chłodnie, które zapewniają niską temperaturę przewożonemu towarowi przez całą drogę. Dzięki nim delikatne owoce można wieźć przez Włochy czy Hiszpanię nawet podczas najbardziej upalnej pogody. Poza funkcją chłodzenia towaru samochód nie różni się niczym od zwykłej ciężarówki. Nie ma żadnych ograniczeń, które uniemożliwiałby my poruszanie się po zwykłych drogach i autostradach. Auta-chłodnie kursują codziennie po całej Europie. To właśnie na nich opiera się duża część drogowego transportu żywności. Wiele aut wyposażonych jest w systemy GPS, w każdej chwili można więc sprawdzić, gdzie znajduje się towar. Jest to bardzo wygodne nie tylko do kontroli lokalizacji towaru przez nadawcę, ale również dla jego odbiorcy, który może na bieżąco sprawdzać, czy dojedzie on do niego na czas.

Profesjonalne firmy

Transport żywności najlepiej jest zlecić profesjonalnej firmie  o dużym doświadczeniu. Kierowcy z wieloletnim stażem wiedzą jak poradzić sobie w trudnych i niespodziewanych sytuacjach tak, by dostarczyć towar na czas do odbiorcy. Profesjonalne firmy transportowe dysponują nowoczesną, bezawaryjną flotą. Jest ona niezwykle istotna w przypadku wożenia produktów tak delikatnych jak żywność – awaria samochodu może mieć fatalne skutki dla jedzenia. Firmy transportowe mają ogromne pojęcie o spedycji, w razie skomplikowanych dostaw zorganizują ją w możliwie najszybszy i najtańszy sposób. Niektóre firmy transportowe specjalizują się wręcz w dostawach do konkretnych krajów w Europie, warto więc wybrać taką, której obsługiwane destynacje najbardziej nam odpowiadają.

Jak wybrać dobą firmę transportową, która będzie odpowiedzialna za dostarczanie naszych towarów na inny koniec Europy? To proste, należy dokładnie przyjrzeć się paru rzeczom, które dana firma oferuje.

Terminowość

Przede wszystkim sprawdźmy jakie terminy dostaw oferuje dana firma. Transport międzynarodowy żywności wymaga przeważnie krótkich terminów realizacji zleceń, dobrze jest więc podpisać umowę z firmą, która działa naprawdę szybko. Oczywiście terminy dostaw należy kontrolować i sprawdzać, czy nie doszło do opóźnień większych niż zakładała podpisana umowa. Ciężarówki w nowoczesnych firmach często wyposażone są w systemy GPS. Klient w każdej chwili może więc dowiedzieć się, gdzie znajduje się kierowca wiozący jego towar. W wielu branżach dostarczenie towaru na czas jest podstawą działalności firmy i opóźnienia transportu mogą poważnie wpłynąć na ich wizerunek.

Cena

Zanim podpiszemy umowę z danym przewoźnikiem, dobrze jest porównać jego ceny z ofertą konkurencji. Wiele firm zawyża swoje ceny argumentując to różnymi, nie zawsze mającymi sens twierdzeniami. Konkurencja w branży jest naprawdę spora, nie ma więc sensu przepłacać.

Kierowcy

Podpisując umowę  daną firmą transportową warto zapytać przedstawiciela firmy, jaki staż mają pracujący dla niej kierowcy. Doświadczenie kierowców jest jedną z kluczowych spraw jeśli chodzi o funkcjonowanie firmy transportowej. Kierowcy z wieloletnim stażem nie tylko jeżdżą bezpieczniej, w związku z czym możemy być spokojniejsi o swój towar, ale także wiedzą jak opanować różne niestandardowe sytuacje, które zdarzają się na drogach, granicach państw, czy w magazynach odbiorczych.

Flota

Wybierając firmę transportową warto sprawdzić jaką flotą dysponuje. Nowoczesne auta i systemy GPS zwiększają szansę, że towar dojedzie na czas. Nowe auta rzadziej się psują, a dzięki sprawnej nawigacji kierowcy nie błądzą. Nowoczesne auta-chłodnie dają też gwarancję, że przewożona żywność czy leki dojadą na miejsce w pożądanym stanie, zwłaszcza w upalne dni.

Mówi się ,że chytry dwa raz traci. To powiedzenie idealnie pasuje do właścicieli wielu firm transportowych, którzy próbują oszczędzać na swojej flocie. Profesjonalna firma transportowa nie powinna tego robić. Mało tego! Jeśli chce być konkurencyjna i mieć nowych klientów musi wręcz mocno inwestować w nowe pojazdy, gdyż stara flora to niepewna flota, a co za tym idzie  – niewykonane zlecenia i niezadowoleni klienci.

Nowe  auta

Każdy, kto choć raz w życiu posiadał wieloletnie auto wie, że nie można liczyć na jego bezawaryjność. Gdy przychodzą mrozy, leciwe samochody mają problem z odpaleniem, a wyjazd takim autem w dłuższą trasę to prawdziwa niepewność dojazdu do celu. Nie inaczej jest ze starymi ciężarówkami. Z roku na rok stają się coraz bardziej awaryjne co oznacza, że podczas drogi do innego kraju po prostu mogą zatrzymać się na amen w połowie trasy i nie da się ich ruszyć bez pomocy warsztatu. Taka sytuacja opóźnia dostawę towaru do klienta, a wręcz może wpłynąć znacząco na jakość tego towaru, jeśli przewożona jest np. świeża i delikatna żywność. Jedzenie zazwyczaj przewożone jest w specjalnych autach-chłodniach, które mają za zadanie przewozić towar w niskiej temperaturze. Nawet jeśli auto dojedzie do celu w terminie, ale okaże się, że podczas drogi zawiodło chłodzenie, towar nie nadaje się do użytku. Dlatego właśnie bezawaryjne auta są tak ważne.

W stałym kontakcie

Nowoczesne samochody są wyposażone w systemy GPS. Jednak nie są one zainstalowane tylko po to, aby kierowca mógł łatwo znaleźć drogę do celu, ale również po to, by właściciel firmy transportowej mógł namierzyć na mapie kierowcę. Dzięki temu może on mieć stały nadzór nad swoją flotą i precyzyjnie informować klientów, gdzie właśni znajduje się dostarczany do nich towar, oraz kiedy do nich dojedzie. Systemy te oszczędzają więc cenny czas kierowców, którzy nie muszą odbierać niezliczonych połączeń telefonicznych, by potwierdzić gdzie aktualnie się znajdują. Osobom planującym wyjazdy aut z kolei łatwiej jest zapanować nad całą flotą i zaplanować kolejne wyjazdy.

Nasze atuty

Konkurencyjne<br/>ceny

Konkurencyjne
ceny

Wsparcie<br/>GPS i spedycji

Wsparcie
GPS i spedycji

Doświadczeni<br/>kierowcy

Doświadczeni
kierowcy

Terminowość<br/>dostaw

Terminowość
dostaw

Bogata i<br/>rozbudowana flota

Bogata i
rozbudowana flota

Monitoring<br/>transportu

Monitoring
transportu